fungus - онтологија

габа повеќе

мн. габи
Вид збор: Именка, женски род
Организам сличен на ниско растение без листови, со кусо стебло и врв во форма на шапка.
Латински: Fungus
Употреба: Ботаника

габичка повеќе

мн. габички
Вид збор: Именка, женски род
Општ назив за разни видови микроби што предизвикуваат распаѓање на некои органски материи.
Албански: këpurdhë
Употреба: Биологија