fur - онтологија

кожув повеќе

мн. кожуви
Вид збор: Именка, машки род
Горна облека изработена од кожа, поставена со крзно од внатрешната страна.
Албански: gëzof

крзнен повеќе

крзнениот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на крзно.
Што е од крзно.

крзно повеќе

мн. крзна
Вид збор: Именка, среден род
Кожа на некои животни покриена, обрастена cо влакна.
Албански: gëzof, lëkurë
Употреба: Зоологија
Обработена таква кожа како облека.
Албански: gëzof