future - онтологија

иден повеќе

идни
Вид збор: Придавка
Што ќе биде, што доаѓа; што ќе се случи во иднината.
Албански: i ardhshëm

иднина повеќе

(едн.) иднината
Вид збор: Именка, женски род
Време што ќе настапи, што претстои.
Албански: ardhmëri
Начин на живот во времето што настапува (за тој што ќе го доживее).
Албански: ardhmëri

идност повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Време што настапува, што доаѓа по сегашноста.
Албански: e ardhme

перспективност повеќе

перспективноста
Вид збор: Именка, женски род
иднина

скорашен повеќе

скорашни
Вид збор: Придавка
Кој ќе стане, кој ќе се изврши наскоро, во блиска иднина.
Примери:
Неговото скорашно идење се очекува со голем интерес.

судбина повеќе

мн. судбини
Вид збор: Именка, женски род
иднина
Албански: fat, ardhmëri

утре повеќе

Вид збор: Прилог
(како именка, среден род) иднина
Албански: të ardhmen
Употреба: Книжевен збор

утрешнина повеќе

утрешнината
Вид збор: Именка, женски род
(подобра) иднина
Примери:
За поарна работничка утрешнина.

футур повеќе

Вид збор: Именка, машки род
идно време
Употреба: Граматика