gas - онтологија

гас повеќе

гасот
Вид збор: Именка, машки род
Воздушесто тело чии честици се стремат да го исполнат сиот слободен простор.
Албански: gaz
Употреба: Физика

задуши повеќе

задушат
Вид збор: Глагол, свршен
Усмрти со отровен гас и сл.
Албански: helmoj me gaz
Употреба: Воен термин
(се задуши) Се усмрти со отровен гас и сл.
Албански: heloj me gaz

плин повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
гас
Албански: gaz
Употреба: Разговорно