get up - онтологија

пристане повеќе

пристанат
Вид збор: Глагол, свршен
Потстане, се накрене, се поврати, се соземе по болест или друга слабост, неуспех и сл.
Албански: çohet, ngritet

стане повеќе

станат
Вид збор: Глагол, свршен
Дигне се од постела, се разбуди.
Албански: zgjua

станува повеќе

Види и: стане (св.)
стануваат
Вид збор: Глагол, несвршен
станува, взори
Албански: zgjohet
Употреба: Разговорно
Примери:
(разг.) Ни умира, ни станува.