goal - онтологија

гол повеќе

мн. голови
Вид збор: Именка, машки род
Простор на двата краја на спортскиот терен ограничен со дрвена конструкција (стативи) и мрежа во која треба да се уфрли топката.
Албански: gol
Употреба: Спорт
Погодок во фудбал, ракомет и др.
Албански: gol
Употреба: Спорт

капија повеќе

мн. капии
Вид збор: Именка, женски род
Точно обележено место што се брани во повеќе спортови (фудбал, хокеј, ватерполо).
Албански: portë, gol
Употреба: Спорт

нишан повеќе

мн. нишани
Вид збор: Именка, машки род
Тоа што е предмет на некакво дејствување.

цел повеќе

мн. цели
Вид збор: Именка, женски род
Нешто кон кое се стреми човек, што сака да го постигне.
Албански: qëllim, cak
Примери:
Тој имаше една цел во животот: да ги изведе на пат децата.