goiter - онтологија

гуша повеќе

мн. гуши
Вид збор: Именка, женски род
Болест на штитната (тироидната) жлезда при што доаѓа до отекување на предниот дел од вратот.
Турски: guşa Албански: gushë, shtrumë
Употреба: Медицина

гушав повеќе

гушавиот
Вид збор: Придавка
Што има гуша.

круп повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Заразна болест на грлото.
Употреба: Медицина

подгрлица повеќе

мн. подгрлици
Вид збор: Именка, женски род
Тешка болест на грлото.
Албански: sëmundje rëndë në fyt
Употреба: Архаизам , Дијалектен збор , Медицина

скрофули повеќе

Вид збор: Именка, множина
Oтоци на вратните жлезди.
Употреба: Медицина

скрофулоза повеќе

(едн.) скрофулозата
Вид збор: Именка, женски род
Заболување на вратните жлезди, обично на туберкулозна основа.
Употреба: Медицина

струма повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
гушавост, гуша
Латински: struma
Употреба: Дијалектен збор , Медицина