gorge - онтологија

грло повеќе

мн. грла
Вид збор: Именка, среден род
Тесен дел на поток, река и сл.
Албански: ngushticë, grykë
Употреба: Географија

дервен повеќе

мн. дервени
Вид збор: Именка, машки род
Клисура, планински теснец.
Употреба: Географија

кланец повеќе

мн. кланци
Вид збор: Именка, машки род
Теснец меѓу две планини или два рида.
Употреба: Геологија

сатеска повеќе

мн. сатески
Вид збор: Именка, женски род
Мала река; теснец меѓу две планини.
Употреба: Географија

сити повеќе

(се) ситат
Вид збор: Глагол, несвршен
Храни до ситост.
Албански: ngop

теснец повеќе

мн. теснеци
Вид збор: Именка, машки род
тесно место

цифун повеќе

мн. цифуни
Вид збор: Именка, машки род
Тесен дел од река каде што е водата најсилна и најбрза.
Употреба: Географија