graft - онтологија

ашладиса повеќе

ашладисаат
Вид збор: Глагол, свршен
накалеми
Турски: haşlamak Албански: shartoj, mbjell
Употреба: Ботаника , Земјоделство , Разговорно

закалеми повеќе

закалемат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да калеми.
Употреба: Земјоделство

калем повеќе

мн. калеми
Вид збор: Именка, машки род
Косо пресечено гранче, од сортно растение (овошка, винова лоза, ружа) што се става под кората на друго растение од иста или сродна сорта за да се добие сортно растение.
Албански: shartesë, shartim
Употреба: Ботаника

калеми повеќе

калемат
Вид збор: Глагол, несвршен
Става, вметнува калем.
Употреба: Ботаника

накалеми повеќе

накалемат
Вид збор: Глагол, свршен
Изврши калемење.
Албански: shartoj
Употреба: Ботаника