greed - онтологија

алчност повеќе

(едн.) алчноста
Вид збор: Именка, женски род
Опсесија да се поседува што повеќе. (Еден од седумте смртни гревови)

лакомија повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
лакомост
Употреба: Разговорно

лакомство повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Особина на тој што е лаком.

лакомштија повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
лакомост
Употреба: Разговорно

лакомштина повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
лакомост
Употреба: Разговорно

ламтеж повеќе

мн. ламтежи
Вид збор: Именка, машки род
aлчност, ненаситност
Албански: lakmi, pangopësi

ненаситка повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Силна, постојано незадоволена желба за нешто.
Албански: untësi, lakmi
Употреба: Преносно значење

среброљубивост повеќе

Вид збор: Именка, женски род
среброљубив

среброљубје повеќе

Вид збор: Именка, среден род
алчност за пари