ground floor - онтологија

партер повеќе

(едн.) партерот
Вид збор: Именка, машки род
приземје на куќа
Француски: parterre Албански: parter, kat përdhes
Употреба: Архитектура и градба

приземје повеќе

мн. приземја
Вид збор: Именка, среден род
Дел од куќа, зграда што се наоѓа близу до површината на земјата, под катот.
Албански: përdhes
Употреба: Архитектура и градба