grow older - онтологија

потера повеќе

потераат
Вид збор: Глагол, свршен
Навлезе во определена година од возраста.
Албански: rritem, plakem

состари повеќе

Види и: остари (св.)
состарат
Вид збор: Глагол, свршен
Стане стар или постар.
Албански: plakem
Примери:
И децата ќе состарат.

состарува повеќе

Види и: состари (св.)
состаруваат
Вид збор: Глагол, несвршен
остарува