half-time - онтологија

полувреме повеќе

мн. полувремиња
Вид збор: Именка, среден род
Еден од двата еднакви дела на спортски натпревар.
Албански: gjysëmlojë
Употреба: Спорт
Примери:
Во првото полувреме водевме со два гола разлика.
Пауза меѓу деловите на спортски натпревар.
Албански: gjysëmlojë
Примери:
На полувремето отидовме на пијалак.