hamburger - онтологија

плескавица повеќе

мн. плескавици
Вид збор: Именка, женски род
Вид сплескано ќофте од мелено месо со зачини, испечено на скара.
Албански: pleskavicë, hamburger
Употреба: Гастрономија

ќофте повеќе

мн. ќофтиња
Вид збор: Именка, среден род
погачка од мелено месо
Турски: köfte Албански: qofte
Употреба: Гастрономија

ќофтенце повеќе

Види и: ќофте (ср.)
мн. ќофтенциња
Вид збор: Именка, среден род
ќофте
Турски: köfte Албански: qoftëz
Употреба: Деминутив , Гастрономија

хамбургер повеќе

мн. хамбургери
Вид збор: Именка, машки род
Вид сплескано ќофте од мелено месо.
Албански: hamburger
Употреба: Гастрономија