handball - онтологија

ракомет повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Игра со топка со раце.
Употреба: Спорт

хазена повеќе

Вид збор: Именка, женски род
Женска игра со топка.
Употреба: Архаизам , Спорт