haven - онтологија

пристан повеќе

мн. пристани
Вид збор: Именка, машки род
прибежиште, засолнување, заштита
Албански: strehim
Употреба: Книжевен збор , Преносно значење

пристаниште повеќе

мн. пристаништа
Вид збор: Именка, среден род
Посебо уредено место на река, езеро, море каде што застануваат, се закотвуваат пловни објекти и каде што се врашат работите поврзани со водниот сообраќај.
Албански: port, liman
Употреба: Транспорт
пристан
Албански: strehë, liman
Употреба: Преносно значење