healing - онтологија

илачлив повеќе

илачливиот
Вид збор: Придавка
лековит
Употреба: Дијалектен збор

исцеление повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
исцелување
Употреба: Архаизам

исцелувачки повеќе

исцелувачкиот
Вид збор: Придавка
Што има моќ да исцелува.
Употреба: Медицина

лековит повеќе

лековитиот
Вид збор: Придавка
Што има својство да лекува, што има својство да исцелува, да оздравува.
Употреба: Медицина

лечебен повеќе

Види и: лековит (прид.)
лечебниот
Вид збор: Придавка
Што има својство да лекува.
Употреба: Архаизам , Медицина

санација повеќе

мн. санации
Вид збор: Именка, женски род
излекување, оздравување
Албански: sanim, shërim
Употреба: Медицина

терапевтски повеќе

терапевтска
Вид збор: Придавка
Што има лековито дејство.
Употреба: Медицина

церење повеќе

Види и: цери (несв.)
церењето
Вид збор: Именка, среден род
лекување
Албански: mjekim
Употреба: Архаизам , Медицина