heart - онтологија

срце повеќе

мн. срца
Вид збор: Именка, среден род
Централен орган на крвотокот; место на левата страна на градите под кое се наоѓа овој орган.
Албански: zemër
Употреба: Анатомија

срценце повеќе

Види и: срце (ср.)
мн. срценца
Вид збор: Именка, среден род
срце
Употреба: Деминутив