heat - онтологија

врелец повеќе

мн. врелци
Вид збор: Именка, машки род
горештина
Албански: vapë

врелина повеќе

мн. врелини
Вид збор: Именка, женски род
жештина, горештина

врелотија повеќе

Види и: врелина (ж.)
мн. врелотии
Вид збор: Именка, женски род
врелина

вруќина повеќе

мн. вруќини
Вид збор: Именка, женски род
горештина, жештина, врелина
Српски: врућина
Употреба: Дијалектен збор

горешник повеќе

мн. горешници
Вид збор: Именка, машки род
(обично во мн.) Деновите помеѓу 30-ти јули и 5-ти август кои се сметаат за најтопли.
Употреба: Екологија

горештина повеќе

мн. горештини
Вид збор: Именка, женски род
Врелина, жештина, висока температура на воздухот.
Употреба: Екологија

грее повеќе

греат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
За сонце - сјае, свети, затоплува.
Албански: nxeh

жари повеќе

жарат
Вид збор: Глагол, несвршен
Гори, пече, доведува нешто во состојба на жар.
Албански: ngroh

жега повеќе

мн. жеги
Вид збор: Именка, женски род
Голема жештина предизвикана од сонцето.

жештина повеќе

мн. жештини
Вид збор: Именка, женски род
Висока топлина на воздухот.

згорешти повеќе

(се) згорештат
Вид збор: Глагол, свршен
се вжешти, се загрее
Албански: nxehet

изгор повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Многу жешко време, летна горештина.
Албански: vapë

ложи повеќе

ложат
Вид збор: Глагол, несвршен
Пали оган, става дрва во печка и сл.
Албански: ndez, kallë

пали повеќе

палат
Вид збор: Глагол, несвршен
Прави оган во нешто за да се вжеже.
Албански: nxeh

пек повеќе

мн. пекови
Вид збор: Именка, машки род
Голема пекотина, горештина, жештина, врелина, жега.
Употреба: Разговорно

прегрее повеќе

прегреат
Вид збор: Глагол, свршен
Загрее прекумера.
Албански: tejnxehet
Загрее повторно.
Албански: rinxehë
Загрее, снабди греење за определено време.
Албански: nxehet, ngrohet
Употреба: Ретко
(се прегрее) Се загрее премногу.
Албански: tejnxehet

припек повеќе

мн. припеци
Вид збор: Именка, машки род
(едн.) Силно припекување на сонцето.
Албански: vapë

топлина повеќе

топлината
Вид збор: Именка, женски род
Како вид енергија.
Албански: ngrohtësi, nxehtësi
Употреба: Физика
Примери:
Претворување на топлината во механичка работа.