heel - онтологија

пета повеќе

мн. пети
Вид збор: Именка, женски род
петица
Албански: thembër
Употреба: Анатомија

петица повеќе

мн. петици
Вид збор: Именка, женски род
Задниот дел од стапалото.
Албански: thembër
Употреба: Анатомија
Долниот дел на чорап или чевол.
Албански: thembër

потпетица повеќе

мн. потпетици
Вид збор: Именка, женски род
Кожен или дрвен додаток на чевелот под петата.

топук повеќе

мн. топуци
Вид збор: Именка, машки род
потпетица, штикла
Турски: topuk