hen - онтологија

квачка повеќе

мн. квачки
Вид збор: Именка, женски род
Кокошка што квачи јајца и се грижи за пилињата.
Албански: squk, kluç
Употреба: Зоологија

коковче повеќе

Види и: кокошка (ж.)
мн. коковчиња
Вид збор: Именка, среден род
кокошка
Употреба: Деминутив

кокошка повеќе

мн. кокошки
Вид збор: Именка, женски род
Домашна птица што се одгледува заради јајцата и месото.
Латински: Gallus domesticus