heritage - онтологија

баштина повеќе

мн. баштини
Вид збор: Именка, женски род
Целокупното наследство на зачуваното богатство од минатото.
Употреба: Книжевен збор

завет повеќе

мн. завети
Вид збор: Именка, машки род
наследство, завештание
Албански: trashëgim

наследство повеќе

мн. наследства
Вид збор: Именка, среден род
Постигањата, богатството од животот и културата на претходните епоха и на претходниците.
Албански: trashëgimi
Употреба: Преносно значење

прадедовина повеќе

Види и: прадедо (м.)
(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Имот што е наследен од прадедо, што се предава од поколение на поколение.
Албански: trashëgim stërgjyshor