home - онтологија

брлог повеќе

мн. брлози
Вид збор: Именка, машки род
Легло воопшто, дом.
Албански: shtëpi
Употреба: Преносно значење , Разговорно

дом повеќе

мн. домови
Вид збор: Именка, машки род
Куќа или стан како место за живеење.
Албански: shtëpi
Родно место, татковина.
Албански: vendlindje
Употреба: Преносно значење

дома повеќе

Види и: дом (м.)
(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
дом
Албански: shtëpi
Употреба: Разговорно

крај повеќе

мн. краеви
Вид збор: Именка, машки род
родно место, татковина

куќа повеќе

мн. куќи
Вид збор: Именка, женски род
Род, семејство, домаќинство, родителски дом.
Албански: shtëpi të prindërve
Употреба: Преносно значење

огниште повеќе

мн. огништа
Вид збор: Именка, среден род
Роден дом, родна, таткова куќа.
Албански: shtëpi, vatër
Употреба: Преносно значење

праг повеќе

мн. прагови
Вид збор: Именка, машки род
куќа, дом
Албански: prag, shtëpi
Употреба: Преносно значење