homosexual - онтологија

педер повеќе

мн. педери
Вид збор: Именка, машки род
Тој што се предава на педерастија.
Албански: peder, pederast, homoseksual
Употреба: Груб збор , Разговорно

педераст повеќе

мн. педерасти
Вид збор: Именка, машки род
Тој што се предава на педерастија.

хомосексуален повеќе

хомосексуални
Вид збор: Придавка
Полово наклонет кон истиот пол.

хомосексуалец повеќе

мн. хомосексуалци
Вид збор: Именка, машки род
Маж полово наклонет кон лица од својот пол, обременет со хомосексуализам.

хомосексуалка повеќе

Види и: хомосексуалец (м.)
мн. хомосексуалки
Вид збор: Именка, женски род
За жена хомосексуалец.