honest - онтологија

искрен повеќе

искрени
Вид збор: Придавка
Што го искажува тоа што го мисли и чувствува, што не крие.

отворен повеќе

отворени
Вид збор: Придавка
искрен
Албански: i sinqertë

поштен повеќе

поштениот
Вид збор: Придавка
чесен
Српски: поштен
Употреба: Разговорно

пречесен повеќе

Види и: чесен (прид.)
пречесниот
Вид збор: Придавка
Што е премногу чесен.

чесен повеќе

чесни
Вид збор: Придавка
За човек - морално исправен.
Албански: i ndershëm
Својствен на морално исправен човек.
Албански: i ndershëm