hopelessness - онтологија

безизлез повеќе

Види и: безизлезен (прид.)
(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
безизлезен
Употреба: Книжевен збор

безнадежие повеќе

Види и: безнадежен (прид.)
мн. безнадежија
Вид збор: Именка, среден род
безнадежност

беспат повеќе

Види и: беспаќе (ср.)
(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
беспаќе

беспаќе повеќе

мн. беспаќа
Вид збор: Именка, среден род
Безизлезна ситуација, дезориентација.
Албански: dezorientim, pafuqi
Употреба: Преносно значење