hornbeam - онтологија

габер повеќе

мн. габри
Вид збор: Именка, машки род
Вид дрво со жилести и назабени лисја, со мазна сива кора и бела срцевина што се користи за изработка на музички инструменти и други предмети.
Латински: Carpinus betulus Албански: shkozë
Употреба: Ботаника