hunt - онтологија

лов повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Фаќање или убивање дивеч со разни направи или со оружје.
Албански: gjueti

ловидба повеќе

Види и: лов (м.)
мн. ловидби
Вид збор: Именка, женски род
лов

ловчок повеќе

Види и: лов (м.)
(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
лов

хајка повеќе

мн. хајки
Вид збор: Именка, женски род
Гонење на дивеч заради лов.
Албански: hajkë
Примери:
Беше организирана хајка на диви свињи.
Организирано гонење на луѓе.
Албански: hajkë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Хајка на вештици.