icing - онтологија

глазура повеќе

мн. глазури
Вид збор: Именка, женски род
Слој од чоколада или шеќер со вода со кој се премачкуваат торти и колачи.
Албански: krem
Употреба: Гастрономија

прелив повеќе

мн. преливи
Вид збор: Именка, машки род
Слатка облога за торти, колачи и сл.
Албански: krem, shllag
Употреба: Гастрономија