ignorance - онтологија

игноранција повеќе

(едн.) игноранцијата
Вид збор: Именка, женски род
неукост, незнаење
Албански: injorancë
Свесна незаинтересираност, намерно пренебрегнување.
Албански: injorancë

незнаење повеќе

мн. незнаења
Вид збор: Именка, среден род
Немање знаење, непознавање на нешто, неизвестеност.

неукост повеќе

Види и: неук (прид.)
(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
незнаење, необразованост

простота повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
неукост
Албански: injorancë, padituri

простотија повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
неукост, незнаење
Албански: injorancë

слепота повеќе

(едн.) слепотата
Вид збор: Именка, женски род
Неумеење да се забележува, отсуство на здрав разум.
Албански: injorancë
Употреба: Преносно значење