immature person - онтологија

голиштарец повеќе

мн. голиштарци
Вид збор: Именка, машки род
Тој што е млад, неискусен, незрел.
Албански: i njomë
Употреба: Преносно значење

пубертетлија повеќе

мн. пубертетлии
Вид збор: Именка, машки род
Лице што е незрело, што се однесува незрело.
Албански: person i papjekur
Употреба: Пејоратив