impulse - онтологија

импулс повеќе

мн. импулси
Вид збор: Именка, машки род
Производ од силата и времето во кое таа сила дејствувала.
Албански: impuls
Употреба: Физика

порив повеќе

мн. пориви
Вид збор: Именка, машки род
Силно изразување на некакво чувство, расположение и сл.
Албански: impuls, shtytje
Употреба: Книжевен збор