indictment - онтологија

обвинение повеќе

мн. обвиненија
Вид збор: Именка, среден род
Обвинителен акт во кривична постапка за поведување судска расправа против некого и донесување пресуда.
Албански: aktakuzë, aktpadi
Употреба: Правда

тужба повеќе

мн. тужби
Вид збор: Именка, женски род
Акт со кој се тужи.
Албански: padi, aktpadi
Употреба: Правда