infantryman - онтологија

пешадинец повеќе

Види и: пешак (м.)
мн. пешандинци
Вид збор: Именка, машки род
Војник припадник на родот пешадија.
Употреба: Воен термин

пешак повеќе

мн. пешаци
Вид збор: Именка, машки род
војник од пешадијата
Албански: infanterist, këmbësor
Употреба: Воен термин

прашинар повеќе

мн. прашинари
Вид збор: Именка, машки род
пешадинец

туфекчија повеќе

мн. туфекџии
Вид збор: Именка, машки род
Војник вооружен со пушка.
Албански: ushtar infanterist, këmbësori
Употреба: Архаизам , Воен термин , Историја