insinuate - онтологија

инсинуира повеќе

инсинуираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Направи, прави инсинуација, подметне, подметнува некому нешто.

накалеми повеќе

накалемат
Вид збор: Глагол, свршен
Припише некому несторено дело за да биде обвинет.
Албански: shtie
Употреба: Преносно значење