insist - онтологија

запне повеќе

запнат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне упорно да настојува, да бара, да прави нешто.
Албански: insistoj
(се запне) Оствари намера по секоја цена.
Албански: këmbëngul

инсистира повеќе

инсистираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Настојува на нешто, упорно истакнува нешто.

настојува повеќе

настојуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Упорно бара, вложува напор, се труди нешто да се направи, да се поcтигне.
Албански: insistoj, tentoj

припне повеќе

припнат
Вид збор: Глагол, свршен
Упорно да настојува, бара да прави нешто.
Употреба: Дијалектен збор

спирува повеќе

Види и: спири (св.)
(се) спируваат
Вид збор: Глагол, несвршен
(се) спири
Употреба: Разговорно