instil - онтологија

напои повеќе

напојат
Вид збор: Глагол, свршен
Вдахне, предизвика некакво (позитивно) чувство.
Албански: rrënjos
Употреба: Преносно значење
(се напои) Се исполни со вдахновеност, со занес.
Албански: mbush
Употреба: Преносно значење