intolerance - онтологија

нетолеранција повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Отсуство на толеранција кон некого или нешто.

нетрпеливост повеќе

Види и: нетрпелив (прид.)
(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Нетрпелив однос кон некого, кон нешто.
Албански: intolerancë, jotolerancë
Примери:
Верска нетрпеливост.