intriguer - онтологија

далаверџија повеќе

мн. далаверџии
Вид збор: Именка, машки род
Сплеткар, подметнувач на нешто; снаодлив човек, посредник во необични зделки.
Турски: dalavereci
Употреба: Разговорно