inundate - онтологија

поплави повеќе

поплават
Вид збор: Глагол, свршен
Исполни во голем број, во голема количина.
Албански: përmbyt
Употреба: Преносно значење , Ретко

потопи повеќе

потопат
Вид збор: Глагол, свршен
Поплави некаква површина.
Албански: vërshim