investment - онтологија

инвестиција повеќе

мн. инвестиции
Вид збор: Именка, женски род
Вложување капитал, средства во некоја работа.
Албански: investim
Употреба: Економија
Капитал вложен во некоја работа.
Албански: investim
Употреба: Економија

пласман повеќе

(едн.) пласманот
Вид збор: Именка, машки род
Вложување пари во нешто.
Албански: investim
Употреба: Економија