jackal - онтологија

чакал повеќе

мн. чакали
Вид збор: Именка, машки род
вид диво куче
Латински: Canis aureus Албански: çakall
Употреба: Зоологија

шакал повеќе

мн. шакали
Вид збор: Именка, машки род
Обичен шакал е познат и како азијатски или златен шакал.
Латински: Canis aureus Турски: çakal
Употреба: Зоологија