jellied meat - онтологија

желе повеќе

мн. желеа
Вид збор: Именка, среден род
Каша од разварено месо, пивтија.
Албански: qull me mish
Употреба: Гастрономија

пача повеќе

мн. пачи
Вид збор: Именка, женски род
Вид јадење сварено од нозете или од главата на свиња или говедо.
Турски: paça Албански: lloj haje, mish xhelatinoz
Употреба: Гастрономија

пивтија повеќе

мн. пивтии
Вид збор: Именка, женски род
пача
Турски: pıhtı Албански: mish xhelatinoz, paçë
Употреба: Гастрономија