junction - онтологија

раздрум повеќе

Вид збор: Именка, машки род
раскрсница, распаќе
Употреба: Ретко , Транспорт

состав повеќе

мн. состави
Вид збор: Именка, машки род
Местото каде што е составено нешто.
Албански: kryqëzim
Употреба: Технологија

спој повеќе

мн. споеви
Вид збор: Именка, машки род
сврзување, соединување
Албански: lidhje, nyjë
Примери:
Спој со заварување.