jungle - онтологија

прашума повеќе

мн. прашуми
Вид збор: Именка, женски род
Густо обраснат и непрооден шумски предел во тропските и суптропските области.
Албански: xhungël
Употреба: Географија , Екологија

џунгла повеќе

мн. јунгли
Вид збор: Именка, женски род
Рамнина покриена со бујаци и густа трева - во Индија.
Албански: xhungël
Употреба: Географија , Екологија
Тропска мочуришна шума воопшто; густа тропска шума.
Албански: xhungël
Употреба: Географија , Екологија