junior - онтологија

јуниор повеќе

мн. јуниори
Вид збор: Именка, машки род
Помлад член на спортски клуб.
Албански: junior
Употреба: Спорт
Помладиот од двајца со исто име или презиме.
Албански: junior, i riu

подмладок повеќе

мн. подмладоци
Вид збор: Именка, машки род
Младо, ново поколение.
Албански: brez i ri