killer - онтологија

ликвидатор повеќе

мн. ликвидатори
Вид збор: Именка, машки род
Тој што физички отстранува некого; убива, ликвидира.
Албански: likuidues, vrasës
Употреба: Разговорно

човекоморец повеќе

мн. човекоморци
Вид збор: Именка, машки род
Тој што мори, што убива луѓе.