kiwi - онтологија

актинидија повеќе

мн. актинидии
Вид збор: Именка, женски род
Суптропско овошно дрво, што расте како лозата, со плодови со влакнеста тенка обвивка, однадвор кафени, внатре зеленкасти со киселкав вкус.
Албански: aktinidia, kivi
Употреба: Ботаника

киви повеќе

мн. кивија
Вид збор: Именка, среден род
Bид птица тркач, со недоразвиени крила, краток врат и долг тенок клун која живее во Нов Зеланд.
Латински: Apteryx australis Албански: kivi
Употреба: Зоологија
актинидија
Албански: kivi
Употреба: Ботаника