kneepad - онтологија

коленица повеќе

мн. коленици
Вид збор: Именка, женски род
Штитник за заштита на коленото на спортистите.
Албански: gjunjësore
Употреба: Спорт

штитник повеќе

мн. штитници
Вид збор: Именка, машки род
Платнени, пластични (или од некој друг материјал) заштитни маски за колената, за потколениците и за лактите што се користат при управување со велосипед, ролери, ролшуи, играње фудбал и сл.