knock out - онтологија

избие повеќе

избијат
Вид збор: Глагол, свршен
Со удар, со сила извади, направи да излезе, да испадне нешто.
Албански: nxjerr

истера повеќе

истераат
Вид збор: Глагол, свршен
Извади со силен замав, удар, направи да испадне, да излезе нешто од своето место.
Албански: godit

нокаут повеќе

мн. нокаути
Вид збор: Именка, машки род
Во боксот - удар по кој удрениот боксер е онеспособен за понатамошна борба.
Употреба: Спорт